Tilek Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti
Bal

Bal Nedir ?

Bal, arılardan oluşan bir grupta, bir ana arı ve on binlerce işçi arının, kovan içine kendi vücutlarından salgıladığı balmumu ile oluşan bir besindir. Bal, arıların çiçeklerden toplamış olduğu nektarın, kendi vücutları tarafından salgıladıkları enzimlerle işlenmesi sonucu oluşan, besin değeri yüksek, dayanıklı bir gıda maddesidir.

Bal; vücut için yaşamsal değeri olan enzim, mineral ve aminoasitler açısından zengin çok önemli bir besindir. Balı şekerli gıdalardan ayıran en önemli özelliği budur. Arılar, 1 gram bal yapabilmek için 4000’den fazla çiçeği ziyaret ederler.

Çeşitli çiçeklerin besleyici değerini ve şifasını taşır. Sağlıklı beslenmeye ve enerji ihtiyacına büyük oranda yardımcı olur. 100 gram balın içinde 304 kalori bulunur.

Bu özellikleriyle bal, vücudun direncini sağlamlaştırır ve sağlığı korumaya yardımcı olur. Bal, yetişkin insanlarda olduğu kadar çocuklar için de besin ve enerji kaynağıdır. İçerdiği faydalı maddeler bedensel gelişime büyük oranda katkı sağlar.

Ancak, 1 yaşından küçük bebekler için bal önerilmez. İnsanlar için bal, ilk besin kaynağı olarak görülebilir.

Bal bozulmayan yapısı ve insan sağlığına sağladığı fayda sebebiyle yüzyıllar boyunca farklı dinler tarafından oldukça önemsenmiş, hatta kutsal kabul edilmiştir.

Balın Faydaları Nelerdir?

Şeker hastalığı olan veya aşırı kilosu bulunan kişiler tarafından, doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Deride meydana gelen kesikler, yanıkların üzerine sürüldüğünde, mikroplara karşı koruma sağlayabilir ve yaranın hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Yara iyileşene kadar 12 saatte bir balı yenileyebilirsiniz.

Bitkilerde bulunan ve en etkili antioksidanlardan biri olan polifenol açısından, zengin olduğu için çeşitli hastalıklara karşı korur.

Şeker hastalığı bulunmayan kişiler, şeker yerine bal tüketerek, kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına karşı kendilerini koruyabilirler.

Bir kaşık bal, vücut için gerekli olan enerjiyi verir. Doğal bir enerji kaynağı olduğu için, çikolata ve enerji içecekleri yerine kullanılması daha uygundur.

Kronik öksürüğü olan kişiler, sıcak suya 2-3 çay kaşığı bal ekleyip içerse öksürük şikayetleri azalır. Ancak, yetişkinler için uygundur.
Bal kötü kolesterolü düşürmek için oldukça faydalıdır.

Düzenli olarak tüketilmesi durumunda kolesterolü ciddi oranda dengelediği görülmüştür.

Mide asidini dengelemek ve ağrıları hafifletmek için bal ve sirke karışımı tüketilebilir.
Reflü şikayeti olan kişilerde rahatlatma etkisi vardır.

Balın, iltihabı önleyen ve bakterileri temizleyen bir yapısı olduğu için, sivilce tedavisinde kullanılır. Sivilce oluşumunu engeller ve bunun yanı sıra, oluşan sivilcelerin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.