Tilek Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti
Fındık Yağı

Fındık Yağı

Fındık insanlar için bir sağlık hazinesidir. Kansere karşı savaşta vazgeçilemez bir kaynak olduğu birçok kez belgelenmiş olan oleik asit fındıkta bolca bulunur.

Oleik asit aynı zamanda beyin hücrelerinin hızlı sinyal göndermesi için gerekli olan miyelin kılıfların yapı taşlarından biridir. İyi huylu kolesterol LDL’yi yükseltir, kötü huylu kolesterol HDL’yi düşürür.

Türkiye’nin dünya üzerinde sahip olduğu matematik konum, ülkeye birçok avantaj katmıştır.

Hiç şüphesiz bu avantajların içerisinde yer alan tarımsal ürün çeşitliliği, ülkenin önemini çok fazla artırmaktadır. Bu noktada Türkiye, birçok tarım ürününü dünyada en fazla yetiştiren ülke konumunda yer alır.

Bu tarım ürünlerine verilebilecek en iyi örnek ise, fındıktır.

Türkiye’de fındık özellikle Karadeniz bölgesinde yetişmekte olup, Ordu ili bu konumda başı çekmektedir. Öyle ki, dünyanın `’lık fındık ihtiyacı bu bölgeden karşılanmaktadır. Toprağın nemli olması ve iklim şartları, bunda en önemli etken konumundadır.

Türkiye dünyadaki en büyük fındık üretim devletidir, 1000 yıldan daha fazla tarihe sahiptir.

Fındık Yağının Kullanım Alanları

Fındık yağı çoğu bitkisel yağlara göre biraz daha koyu açık altın renginde, güçlü ve fındığımsı bir aromaya sahiptir. Kavrulmuş fındıklardan elde edilen yağ biraz daha koyudur. Kuvvetli aroması olan bu yağın yemek pişirme, cilt bakımında kullanımı ve tıbbi özellikleri bulunmaktadır.

Fındık pek çok besin ögesini içinde barındırmaktadır. Fındık sadece yemek pişirmek için kullanılmaz aynı zamanda müthiş bir cilt bakım malzemesidir. Fındık yağı “soğuk presleme” yöntemi denilen bir yöntemle elde edilmektedir.

Bir fındık `-70 oranında yağ içermektedir ayrıca linoleik asit, esansiyel proteinler, B1-B2-B6 vitaminleri, karbonhidratlar ve beta siteroller içermektedir. Bu besin ögelerinin çoğu uygun kan oluşumu ve çocukların fizyolojik gelişimi için gereklidir. Fındık yağının bu faydalarından yararlanmak için günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.